wtorek, 30 kwietnia 2013

Komunikat

W dniu 2 maja 2013 r. (czwartek) biblioteka będzie czynna w godz. 9.00 - 13.00
Za utrudnienia przepraszamy

Igrzyska z Kosogłosem

Finał X Powiatowego Konkursu Czytelniczego dla Młodzieży

Igrzyska z Kosogłosem
Suzanne Collins

6 maja 2013 r., godz. 9.30
Sala Naukowa Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie

Z plenerów w magicznych zakątkach świata

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze we Włodawie
mają zaszczyt zaprosić na wernisaż malarstwa

Z PLENERÓW W MAGICZNYCH ZAKĄTKACH ŚWIATA


MALARSTWO

FRANCISZEK RYSZARD MAZUREK

Który odbędzie się w czwartek 9 maja o godzinie 17
w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie, ul. Przechodnia 13
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 9 do 23 maja w godzinach od 11 do 18
w Galerii na Parterze
Zapraszamy do przeglądania strony internetowej malarza


Świat Eweliny Kratiuk malowany obrazem i dźwiękiem


Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie
Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich we Włodawie
zapraszają na wystawę plastyczną

Eweliny Kratiuk

Moje inspiracje

Galeria Na Piętrze
Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
wernisaż: wtorek 7 maja 2013 r. godz. 9.00
ZAPRASZAMY!

Więcej na naszej stronie internetowej

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Linkowy sukces BPG Hańsk


Link do przyszłościOd 5 listopada do 15 kwietnia w całej Polsce w bibliotekach, szkołach, Ochotniczych Hufcach Pracy i innych instytucjach z małych miejscowości odbyło się blisko 310 spotkań z młodymi i inspirującymi przedstawicielami zawodów, w których ważną rolę odgrywają nowe technologie. Wzięło w nich udział ponad 10 tysięcy uczniów szkół średnich i ostatnich klas gimnazjów.

Uczestnicy spotkań mogli porozmawiać z młodymi, inspirującymi profesjonalistami, poznać ich drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się jaką rolę w ich pracy odgrywają nowe technologie. Poznawali także zawody, na które prognozowane jest zapotrzebowanie w przyszłości i uczestniczyli w quizie, dzięki któremu mogli zorientować się w aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. Aż 97% uczestników spotkań oceniło je pozytywnie, zaś 4 na 5 młodych osób potwierdziło, że dzięki nim wie więcej o różnych zawodach, roli nowych technologii w pracy zawodowej, czego się uczyć i jaki zawód wybrać.

Więcej informacji na naszej stronie internetowej

Tydzień Bibliotek 2013

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2013 jest „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”.
Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2013 r., Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek.

Więcej informacji na naszej stronie

sobota, 27 kwietnia 2013

Wiosenne harce w Oddziale dla Dzieci


Tytułowe harce odbyły się w bibliotece w piątkowe przedpołudnie, 26 kwietnia. W bardzo wesołych nastrojach odwiedzili nas uczniowie kl. I "d" ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie, którzy przyszli pod opieką pań Urszuli Koszeluk i Marty Gruszczyńskiej.

Dzieci z uwagą wysłuchały informacji dotyczącej specyfiki pracy na poszczególnych stanowiskach bibliotecznych, zapoznały się także z ofertą czytelniczą skierowaną do najmłodszych użytkowników. Poznały zastosowanie katalogu elektronicznego, który już wkrótce będzie dostępny online. Panie wychowawczynie zadbały o to, by podczas dzisiejszej wizyty każdy z uczniów założył sobie kartę biblioteczną. Tym sposobem każdy nowy Czytelnik wypożyczył ciekawą książeczkę.

Nasi goście nie kryli zachwytu jaki wywarła na Nich biblioteka. Atrakcje w postaci oglądanych na dvd bajek, czy gry na keyboardzie i komputerach dopełniły zabawy przy x-boxie. Dzieci obiecały, że będą wracać do biblioteki, by przyjemnie spędzać tu czas.
Maluchy ochoczo zwiedziły poszczególne agendy biblioteki, w Dziale Regionalnym miały możliwość odszukania informacji o swojej szkole, w Czytelni Internetowej przejrzały multimedialne zbiory, natomiast w Wypożyczalni dla Dorosłych zainteresowały się prasą. Do Czytelni dla Dorosłych obiecały wrócić za kilka lat. Jednogłośnie stwierdziły, że najciekawszym miejscem w bibliotece jest dla Nich strefa gier, "biblioteka dla dzieci" i "komputery".

Dziękujemy Wam za dzisiejsze odwiedziny, życzymy sobie częściej tak sympatycznych gości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania dostępnych w galerii 

Joanna Orzeszko

piątek, 26 kwietnia 2013

"Seniorki" (i nie tylko) z Dubeczna


24 kwietnia odwiedziły nas uczestniczki kursu komputerowego organizowanego w Bibliotece Publicznej Gminy Hańsk oraz członkinie zespołu "Seniorki" z Dubeczna.
Po obejrzeniu przedstawienia "Bajki inaczej" w wykonaniu kabaretu ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie zwiedziły prezentowane w bibliotece wystawy i poszczególne oddziały biblioteki.

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie

Seniorki z Dubeczna

Więcej na naszej stronie internetowej

piątek, 19 kwietnia 2013

Nasi młodzi czytelnicy z wiosenną wizytą

W czwartkowy ranek, 18 kwietnia, złożyły nam wizytę dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 we Włodawie.
Wraz ze swoimi opiekunkami zwiedziły bibliotekę oglądając najciekawsze jej zakamarki. Najwięcej czasu spędziły w Oddziale dla Dzieci, gdzie zapoznały się z księgozbiorem oraz tajnikami zapisu do biblioteki. Niezmiennym, podczas takich wizyt, zainteresowaniem cieszył się keyboard. Każde z dzieci miało okazję dać krótki koncert prezentując swoje muzyczne umiejętności. Syte wrażeń zakończyły zarówno koncert, jak i zwiedzanie biblioteki, obiecując kolejne wizyty.
Na pamiątkę tych miłych odwiedzin pozostawiły nam upominek w postaci własnoręcznie zrobionych kwiatków.
Dziękujemy bardzo za wizytę i zapraszamy ponownie.
Edyta Pietrzak

Kwiatki od dzieci z PM nr 1 we Włodawie
Kwiatki od dzieci z przedszkola

Zdjęcia ze zbiorów Przedszkola Miejskiego nr 1 we Włodawie

czwartek, 18 kwietnia 2013

Spotkanie z Krzysztofem Kołtunem

Człowiek bez znajomości swojej historii jest jak drzewo bez korzeni... 

Relacja ze spotkania z Krzysztofem Kołtunem na naszej stronie internetowej.

Regionalne Spotkanie Literackie ze Stanisławem Koszewskim

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie,
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło przy MBP we Włodawie,
Redakcja Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego „Wschód"

zapraszają na

Regionalne Spotkanie Literackie

z satyrykiem, autorem wierszy i piosenek,
członkiem Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”

Stanisławem Koszewskim

w Galerii na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
we wtorek, 23 kwietnia 2013 r., godz. 17.00


Więcej informacji na naszej stronie internetowej 

wtorek, 16 kwietnia 2013

czwartek, 11 kwietnia 2013

Polesie źródłem natchnień i kultury w XIX i XX wieku – spotkanie z Krzysztofem Kołtunem


Miejska Biblioteka Publiczna, Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 
Włodawski Oddział PTTK i Grupa Poetycka Nadbużańska Fraza
zapraszają na spotkanie
„Polesie źródłem natchnień i kultury w XIX i XX wieku”
z duchowym przewodnikiem po Kresach, poetą, etnografem
Krzysztofem Kołtunem
w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
wtorek, 16 kwietnia 2013 r., godz. 18.00


Więcej informacji na naszej stronie internetowej.

Magiczna noc z książką w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Wyjątkowe spotkanie najmłodszych miłośników książek i wspaniałej zabawy rozpoczęło się w piątek 5 kwietnia o godzinie 18:00 Oficjalnie VIII „Noc z Andersenem” otworzył gospodarz Miejskiej Biblioteki Publicznej - dyrektor Jacek Żurawski, Bogusława Górska - wieloletni pedagog, lokalny lider ogólnopolskiej akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” oraz przewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Korzeniewski. Celem corocznych schadzek w skarbnicy wiedzy jest inspirowanie zamiłowań czytelniczych i zwrócenie uwagi na wartość literatury dziecięcej i młodzieżowej. Wychowanie przez czytanie to doskonały sposób rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego młodego pokolenia. Od 1967 roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Natomiast 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia.
W programie VIII „Nocy z Andersenem” nawiązano do tych wydarzeń, dlatego też temat tegorocznej imprezy z nocnym czytaniem bajek brzmiał „Jestem zdrowy – jestem szczęśliwy”. Nie lada atrakcją o charakterze profilaktycznym była wizyta włodawskich służb medycznych, które zaprezentowały uczestnikom wyposażenie karetki pogotowia. W naszej placówce odbyły się również warsztaty z resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. W ćwiczeniach praktycznych przeprowadzonych przez panią Marzenę Semeniuk wzięły udział dzieci oraz ich opiekunowie. Ratownicy medyczni podzielili się wiedzą na temat pierwszej pomocy oraz sprzętu ratowniczego oraz udzielili wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania nurtujące zainteresowanych.
Czas spędzony w bibliotece wypełniony był nie tylko edukacją prozdrowotną i aksjologiczną, ale również wspaniałą zabawą integracyjną, okraszoną grami sprawnościowymi, konkursami oraz tańcami w rytmie Gangnam Style i wspólnym śpiewem znanych przebojów w muzycznym karaoke. Występ klauna Waldusia cieszył się ogromnym powodzeniem wśród dzieci, a co najważniejsze przyniósł im fantastyczną rozrywkę i uśmiech na twarzy. Ciekawy program z nocnym czytaniem baśni Andersena cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszego pokolenia mieszkańców Włodawy. Nocna przygoda w naszej bibliotece jest niezapomniana, a choć już cyklicznie powtarzana nie traci na swojej wartości propagowania czytelnictwa. W tym roku maluchy zaczarowane były urokiem głośnego czytania przez burmistrza Włodawy - Jerzego Września, dyrektora MBP – Jacka Żurawskiego, główną księgową MBP we Włodawie– Janinę Węgier oraz kierownika Filii we Włodawie Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie – Beatę Wulczyńską.
W otwartej części imprezy wzięło udział ponad sto osób. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, nasi milusińscy czytelnicy, ich rodzice, a także pracownicy naszej biblioteki oraz wolontariusze. Sześćdziesięcioro maluchów chętnie spędziło całą noc we włodawskiej książnicy. Wieczorem uczestnicy imprezy usiedli do suto zastawionego stołu, aby nie tracić sił na zabawę. Najbardziej smakowały dzieciom pyszne kanapki, zdrowe jabłuszka i marchewki. Ciasteczka na podwieczorek i drożdżówki na śniadanie zaserwowała firma FHU „Slawex”. Niewątpliwie potrzeba biwakowania w bibliotece podsycona była ciekawością odkrycia przez dzieci tajemnicy nocnego życia książek. W związku z tym urządzały one indywidualne bądź grupowe podchody wśród księgozbioru i w ciemnościach nocy przy świetle latarek przewracały szeleszczące karty zapisane przez znanych i cenionych pisarzy. Nocne bajanie z Andersenem ukoronowały pogaduchy do poduchy przypieczętowane mocnym, choć w przypadku niektórych krótkim snem. Czarodziejski wieczór był pełen wrażeń. Przyniósł dzieciom nowe przyjaźnie, rozrywkę z klaunem, edukację zdrowotną, ciekawe niespodzianki, a przede wszystkim bliski kontakt z książką.
Tradycyjnie organizatorem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie oraz lokalny koordynator akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” - Bogusława Górska, zaś współorganizatorami był Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe we Włodawie. Impreza odbyła się w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Całonocną opiekę nad uczestnikami zabawy sprawowali wolontariusze w osobach: gimnazjalistki Anna Korzeniewska, Martyna Michalska, Klaudia Winiarczyk, wieloletni sympatycy biblioteki Krystian Kuźmiński, Daniel Hołowieniec i Tomasz Orzeszko oraz stażystki MBP: Marta Ładak, Urszula Panasiuk, Wioleta Weremczuk. Niezmiennie od lat opieką i pomocą służą pracownicy MBP we Włodawie.

Marta Ładak

wtorek, 9 kwietnia 2013

Rozśpiewane Miejskie Przedszkole Integracyjne


Wychodząc dzisiaj rano z domu nie przypuszczałam, że spotkam wiosnę w całej radosnej swojej krasie. Wszystko to za sprawą wychowanków Miejskiego Przedszkola Integracyjnego, którzy ze śpiewem na ustach przywitali mnie w swoich progach we wtorek, 9 kwietnia. Z  przyjemnością odpowiedziałam na zaproszenie do czytania w przedszkolu. Spotkanie odbyło się w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.
Przygotowałam na tę okazję książeczki o przygodach Misia Benjamina. Przygody te, związane z nauką dobrych manier, w związku z czym Miś uczył się mówićproszędziękuję, natomiast trzecia historyjka o dobroczynnym odpoczynku po dniu pełnym harców i zabawy pt. Miś Benjamin mówi dobranoc.
Licznie zgromadzone maluchy z uwagą adekwatną do ich wieku Uśmiech wysłuchały historyjek zapewniając mnie, iż one nie mają najmniejszych problemów z dobrym zachowaniem.
Dzieci nagrodziły mnie gromkimi brawami, wręczyły także własnoręcznie wykonany kolorowy wazonik z wiosennymi kwiatami, który stanowi teraz piękną dekorację Oddziału dla Dzieci. Obiecały mi także, iż gdy tylko stopnieją ostatnie śniegi wybiorą się na rewizytę do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.
Dziękuję za zaproszenie i przemiłą, wiosenną atmosferę towarzyszącą temu spotkaniu.
Joanna Orzeszko

Projekt z klasą Publicznego Gimnazjum nr 1 we Włodawie


Projekt z klasą PG 1

Publiczne Gimnazjum nr 1 we Włodawie, chcąc zrealizować edukacyjne marzenie modernizacji radioli szkolnej, zgłosiło pomysł projektu edukacyjnego ,,NOWA radioERA w Konarskim” do III edycji konkursu "Projekt z klasą” organizowanego przez Wydawnictwo Nowa Era.
Zapraszamy na stronę www.projektzklasa.pl i głosowanie w dniach 8-22 IV 2013 r. na projekt o numerze konkursowym 51. Zwiększy to szanse szkoły na uzyskanie nagrody, którą zdobędą projekty z największą ilością głosów oddanych przez internautów.
Ewentualna nagroda w wysokości 2 tys. złotych przeznaczona zostanie na zakup miksera i okablowania do radioli.
Projekt "NOWA radioERA w Konarskim” uzyskał wsparcie merytoryczne instytucji zewnętrznych: Włodawskiego Domu Kultury oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Patronat nad uczniowskimi działaniami projektowymi objął Burmistrz Miasta Włodawy.

czwartek, 4 kwietnia 2013

Śmieszne grzyby pomiędzy drzewami

Wernisaż wystawy zdjęć Roberta Kozaka


Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaprasza na wystawę zdjęć grzybów Roberta Kozaka “Pomiędzy drzewami”. Współorganizatorami wystawy są Nadleśnictwo Włodawa i Nadleśnictwo Sobibór.

Na wystawie grzyby będzie można nie tylko oglądać ale i spróbować a nawet posłuchać. W ramach wernisażu zapraszamy bowiem na pierogi z grzybami oraz koncert w wykonaniu grającego jamajskie rytmy zespołu Komische Pilze (czyli Śmieszny Grzyb).

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 12 kwietnia 2013 r. o godz. 18:00 w Galerii Na Parterze MBP we Włodawie, ul. Przechodnia 13.

Zapraszamy!!!




Robert Kozak - urodzony w 1969 we Włodawie, mgr historii UMCS w Lublinie. Jest autorem wielu zdjęć owocników rzadko spotykanych i kilkudziesięciu zgłoszeń stanowisk grzybów chronionych i o różnym stopniu zagrożenia. Od dzieciństwa interesuje się przyrodą, a w szczególności światem grzybów. Swojej pasji wędrówek po lesie poświęca niemal każdą wolną chwilę, a urlopy wykorzystuje na poznawanie lasów w innych częściach Polski i poza jej granicami.

Prezentowane zdjęcia są wynikiem przebytych setek kilometrów leśnych ścieżek oraz przygotowania teoretycznego odnoszącego się do występowania grzybów w odpowiednich dla nich warunkach środowiskowych. Różnorodność form, kolorów świata grzybów daje potężną dawkę wrażeń estetycznych. Łącząc z ruchem na świeżym powietrzu grzybobranie daje odpoczynek po pracy i regenerację sił, a człowiek z roku na rok coraz bardziej zaprzyjaźnia się pięknem przyrody.

Z Robertem Kozakiem jak z innymi pasjonatami świata grzybów można się skontaktować, zasięgnąć porady lub porozmawiać na łamach forum „Grzybland” www.grzybland.pl, lub indywidualnie bob.leccinum@gmail.com


Komische Pilze to odpowiedź na zmasowany atak zero-jedynek we współczesnej muzyce. Energetyczne jamajskie rytmy przefiltrowane wschodnią wrażliwością. Reggae, ragga, ska, lovers i afro grane przez zespół to wybuchowa mieszanka, która nie pozwoli nikomu usiedzieć w miejscu a ciepłe, analogowe brzmienie oderwie każdego od kompresji i hałasu codzienności.

Komische Pilze - czyli Śmieszny Grzyb - istnieje od 1997 r., kiedy to wszechogarniająca nuda, ponure jesienne popołudnie i zafascynowanie muzycznymi wibracjami spowodowały gwałtowną chęć zrobienia czegoś konstruktywnego, czegoś co pozwoliłoby wyzwolić potencjał drzemiącej w członkach zespołu pozytywnej energii.

Zespół gra w składzie: j a m m e t t a – śpiew i gitara, m a c i o r a – gitara i śpiew, s p e j s – bas, m a t w i e j – perkusja.

Biblioteka Publiczna Gminy Hańsk nagrodzona


"W styczniu, 100 bibliotek, które jako pierwsze zgłosiły się do konkursu „Czarna książka kolorów”, otrzymało egzemplarze książki oraz zadanie - zorganizowanie spotkania dla dzieci poruszającego temat niepełnosprawności i osób niewidomych.

W czasie kolejnych tygodni otrzymywaliśmy relacje z tych wyjątkowych spotkań. Dzieci przy okazji zajęć z książką poznawały pismo Braille’a, przygotowywały swoje „czarne książki” i rozmawiały z osobami niewidomymi o ich codziennym życiu.

Cieszy nas, że biblioteki twórczo rozwinęły pomysły zawarte w przygotowanym przez nas scenariuszu oraz że w wielu miejscowościach nie skończyło się na jednym spotkaniu (są takie biblioteki, które zorganizowały już ponad 10 spotkań!). W wielu miejscowościach spotkania z „Czarną książką kolorów” stały się stałym pomysłem na współpracę biblioteki z przedszkolami czy szkołami.

Wybór zwycięzców konkursu nie był prosty. Organizatorzy zdecydowali więc… przyznać 2 główne nagrody. Zestawy książek Wydawnictwa Widnokrąg otrzymają biblioteki w Ciechocinku i Hańsku."

Serdecznie gratulujemy!

wtorek, 2 kwietnia 2013

Program VIII Nocy z Andersenem

Wszystkich zainteresowanych programem VIII Nocy z Andersenem zapraszamy na naszą stronę internetową.

Jednocześnie informujemy, że w związku z brakiem wolnych miejsc noclegowych na „Noc z Andersenem” lista uczestników nocujących w bibliotece została zamknięta Dezaprobata
Wszystkich chętnych zapraszamy do wspólnej zabawy podczas otwartej części imprezy od godziny 18 do 21. W tym czasie zapowiadają się bardzo ciekawe atrakcje Śmiech

Warsztaty wielkanocne w GBP Urszulin


W dniu 25 marca 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Urszulinie odbyły się warsztaty świąteczne, na których bibliotekarki wraz z dziećmi robiły kartki Wielkanocne.

Warsztaty wielkanocne w GBP Urszulin

Teresa Kuczyńska
GBP Urszulin

Hańsk linkuje dalej...


26 marca w Gimnazjum Publicznym w Dubecznie odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Link do Przyszłości. Młodzież. Internet. Kariera.
Tym razem młodzież gościła lokalnego młodego profesjonalistę Wojciecha Wilgockiego – informatyka. Z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat życia zawodowego zaproszonego gościa. Przekonali się, że nie wszystko układa się po naszej myśli, są wzloty i upadki, ale trzeba wierzyć w siebie i robić to, co chcemy robić. Nie wolno się poddawać. Wszyscy mamy w sobie ogromny potencjał, tylko trzeba umieć go wykorzystać i nie bać się realizować swoje marzenia.
Zaproszony gość bardzo pięknie opowiedział o swojej pasji-fotografii. Aparat fotograficzny towarzyszy mu wszędzie. Z dumą mówił, o dziedzictwie kulturowym, że nie wolno zapominać o tym skąd pochodzimy. Winniśmy dokumentować to co nas otacza i cieszyć się, że mieszkamy w tak czystym nieskażonym środowisku. Jest miłośnikiem przyrody. Uwielbia długie spacery z aparatem fotograficznym oczywiście. Młodzież miała okazje zapoznać się z blogiem prowadzonym przez gościa.
Były pytania, dyskusje. Uczestnicy byli zadowoleni. Spotkanie zostało odebrane przez młodzież bardzo pozytywnie i długo pozostanie w naszej pamięci. Podziękowanie specjalne od biblioteki publicznej gminy w Hańsku otrzymał pan Grzegorz Kocanda, nauczyciel informatyki za pomoc w projekcie.
Organizatorem spotkania była klasa III a, która weźmie udział w Konkursie przewidzianym przez organizatorów czyli Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.  
Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w galerii
Wioletta Wójtowicz-Wicińska
BPG Hańsk