czwartek, 28 marca 2013

Komunikat


Uprzejmie informujemy wszystkich naszych Czytelników, że od 2 kwietnia 2013 roku zacznie obowiązywać nowy Regulamin Biblioteki.

Zarządzenie nr 5/2013 Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie z dnia 15 marca 2013 roku

Stefan Darda pisze...


Szanowni Państwo,

niezwykle miło mi jest poinformować, że powieść mojego autorstwa "Czarny Wygon. Bisy" została uznana w głosowaniu Internautów (plebiscyt portalu Horror Online) najlepszą książką 2012 roku. Serdecznie dziękuję osobom, które zechciały zagłosować na "Bisy"; tego typu wieści są dla mnie najlepszym dowodem na to, że to co robię literacko ma sens.

Jest jeszcze jedna kwestia, z którą pragnę się do Państwa zwrócić. Czas różnego rodzaju plebiscytów i podsumowań trwa, proponuję więc rozważenie oddania głosu na antologię "13 ran", w której znalazło się moje opowiadanie "Opowiem ci mroczną historię".
Głosowanie odbywa się pod następującym linkiem: Katedra
Można oddać głos (kategoria: "Antologia") bez podawania danych, chyba że ktoś chce wziąć udział w losowaniu nagród, to wtedy wymagana jest rejestracja i bycie zalogowanym.

Z góry dziękuję za każdy oddany głos i pozdrawiam,

Stefan Darda

wtorek, 26 marca 2013

Komunikat


W dniach 30 marca - 1 kwietnia 2013 r.
(Wielka Sobota i Święta Wielkanocne)
Biblioteka będzie nieczynna.
Za utrudnienia przepraszamy

Wielkanocne życzenia

czwartek, 21 marca 2013

Wielkanocne warsztaty plastyczne


Środowy poranek w bibliotece okazał się niezwykle wiosenny, a to za sprawą sympatycznych uczniów klasy III „c” ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie, którzy pod opieką wychowawczyni, pani Renaty Łukaniuk-Pawelec przybyli do nas 20 marca na warsztaty plastyczne.
Zimowa aura ustąpiła miejsca wiosennym przygotowaniom do Świąt Wielkanocnych.

Uczestnicy zajęć wykonywali kartki świąteczne według projektu Ewy Szewczyk, pracownika ds. administracyjnych MBP we Włodawie, która w tym dniu nie mogła osobiście poprowadzić warsztatów. W zastępstwie spotkanie poprowadziły przeszkolone uprzednio przez koleżankę- Ewa Krukowska i Joanna Orzeszko. Natomiast podczas przerwy w zajęciach swoją obecnością wsparła nas Małgorzata Zińczuk zapewniając słodki poczęstunek sympatycznym gościom. Ku naszej uciesze ta słodka niespodzianka wzmogła apetyt na doznania artystyczne dzieci, które ochoczo zwiedziły wystawę sztuki Janusza Gałuszki, a także obejrzały pamiątki z artystycznej ścieżki autora prac. Wspomniana ekspozycja jest dostępna do końca marca w Galerii „Na Parterze” MBP we Włodawie.

Po pełnej wrażeń przerwie, dzieci powróciły do twórczej pracy. Każdy uczestnik warsztatów wykonał po dwie karty świąteczne, z których jedną przekazał bibliotece. Piękne, kolorowe kartki z motywami świątecznymi za zgodą autorów zostaną rozesłane wraz z życzeniami do zaprzyjaźnionych placówek i instytucji.

uczestnicy wielkanocnych warsztatów

Dziękujemy Wam za uczestnictwo w warsztatach i stworzenie barwnych, wiosennych prac.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania w naszej galerii

Joanna Orzeszko

środa, 20 marca 2013

Marcowe spotkanie "Nadbużańskiej Frazy"

Grupa poetycka „Nadbużańska Fraza” działająca przy Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie spotyka się w każdym miesiącu w Dziale Regionalnym naszej biblioteki. Również w marcu nie zabrakło wizyty naszych poetów, w czasie której omówiono wydanie tomu wierszy o tematyce regionalnej autorstwa członków stowarzyszenia.

Zdjęcia i informację o przebiegu spotkania zamieściliśmy na naszej stronie

wtorek, 19 marca 2013

Radiostacja SMO nadaje...


komunikaty z wystawy Janusza Gałuszki


meldunek 01: kilkudziesięciu Włodawian (i nie tylko !) odebrało sygnał warszawskiego artysty Janusza Gałuszki z zaproszeniem na wystawę Raz raz czy Włodawa mnie słyszy
meldunek 02: na wystawie Artysta prezentuje zaledwie część swojego dorobku; jedynie (?!) około stu prac artystycznych
meldunek 03: jedna z wybranych przez Kapitułę SMO prac pozostanie we Włodawie; zawieszona na ścianie bibliotecznej
meldunek 04 od radiotelegrafistki z STKN : Byłam obecna na wernisażu malarstwa Janusza Gałuszki. Jestem zachwycona – rozmaitość technik i materiałów – rozmach – pewna ręka. Gratuluję. Krótko mówiąc: Wielka Sztuka w małym mieście. Oby częściej.
Czesława Michańska
meldunek 05: Janek i Marusia z Rudym102 czekają na Was do końca marca w Galerii „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Podziwiajcie wraz z nimi sztukę Agenta SMO Janusza G.
meldunek 06: komunikat od korespondenta z radiostacji Warszawa – Gałuszka na www.yotube.com

Małgorzata Zińczuk

poniedziałek, 18 marca 2013

Promocja "Spacerownika po miasteczkach"


W sobotę 16 marca 2013 r. odbyło się spotkanie promujące publikację Stowarzyszenia Poleskiego we Włodawie "Spacerownik po miasteczkach, czyli przystępny raport o stanie przestrzeni i działaniach społecznych na jej rzecz w Janowie Podlaskim, Radzyniu Podlaskim i Włodawie".
Wydawnictwo jest częścią projektu Obywatele w miasteczkach. Wsparcie aktywności obywatelskiej na rzecz wspólnej przestrzeni w małych miastach wschodniej Lubelszczyzny.
Projekt został zrealizowany w okresie 1.06.2012 - 31.12.2012 w Janowie Podlaskim, Radzyniu Podlaskim i Włodawie dzięki dotacji z Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Krótką fotorelację z promocji przewodnika "Spacerownik po miasteczkach" przedstawimy na naszej stronie. 

piątek, 15 marca 2013

Lubelski Bibliotekarz Roku 2012


Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie w składzie: Marian Butkiewicz, Renata Filipiak, Paweł Kordybacha, Anna Miszczak, Małgorzata Pieczykolan i Alicja Rogalska w dniu 14 marca r. podjął decyzję w sprawie przyznania tytułu Lubelskiego Bibliotekarza Roku 2012 w konkursie organizowanym przez Zarząd Główny SBP.

Lubelskim Bibliotekarzem Roku 2012 została Anna Ostęp z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Kolejnym etapem konkursu będzie wybór ogólnopolskiego Bibliotekarza Roku 2012.

My ze swojej strony gratulujemy Laureatce zdobycia prestiżowego tytułu i życzymy powodzenia w ogólnokrajowym plebiscycie, tym bardziej, że w poprzedniej edycji Lubelskim Bibliotekarzem Roku została Małgorzata Zińczuk, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji naszej biblioteki.
Gorąco zachęcamy wszystkich do głosowania na kandydatkę Lubelszczyzny w plebiscycie na portalu www.sbp.pl, który trwać będzie od 15 kwietnia do 17 maja 2013 r.
Niech wygra Lubelszczyzna!

czwartek, 14 marca 2013

Biblioteka w Hańsku nagrodzona w ogólnopolskim Konkursie „Foto z ferii”


Konkurs fotograficzny został ogłoszony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej dla bibliotek, które wzięły udział w akcji „Ferie z filmem w bibliotece” w ramach projektu Kulturalnie i Obywatelsko w Bibliotece. Polegał na wykonaniu zdjęć podczas zajęć filmowych i przesłaniu ich po zakończeniu projektu. Biblioteka w Hańsku przesłała cztery fotografie wykonane przez młodzież.
Na konkurs wpłynęło 91 prac z 19 bibliotek z całej Polski. Zdjęcia oceniane były w trzech kategoriach wiekowych - "przedszkole/podstawówka", "gimnazjum" oraz "dorosły". 13 marca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Miło nam poinformować ,że biblioteka publiczna w Hańsku zajęła II miejsce w kategorii gimnazjum.
Autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody - filmy i książki ufundowane przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Ponadto zapraszamy wszystkich na profil Kulturalnie i Obywatelsko w Bibliotece na Facebooku gdzie opublikowano wszystkie zdjęcia przesłane na konkurs "Foto z ferii". Każde zdjęcie można ocenić klikając "Lubię to!". Autor zdjęcia, które otrzyma największą liczbę głosów, otrzyma specjalną Nagrodę Publiczności. Głosowanie potrwa - do 20 marca.
Zachęcamy do głosowania na zdjęcia biblioteki w Hańsku.

Wioletta Wójtowicz-Wicińska

poniedziałek, 11 marca 2013

Regionalne lekcje biblioteczne


Wystawa „Słysz, bracie słysz,minionych lat sygnały...” poświęcona 150. rocznicy Powstania Styczniowego cieszy się ogromnym powodzeniem.
W pierwszych dniach marca odwiedzili nas osadzeni z włodawskiego Zakładu Karnego.
Odbył się cykl regionalnych lekcji bibliotecznych połączonych ze zwiedzaniem wystawy, do której historycznego komentarza udzielił Mieczysław Tokarski, Prezes włodawskiego Oddziału PTTK.
Zwiedzający zapoznali się również z towarzyszącą wystawie prezentacją „POWSTANIE STYCZNIOWE W POCZTÓWCE”.

Osadzeni zwiedzili także wystawę malarską Janusza Gałuszki "Raz raz czy Włodawa mnie słyszy" prezentowaną w Galerii "Na Parterze". 

Edyta Pietrzak

piątek, 8 marca 2013

Obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego


7 marca 2013 r. w sali kinowej WDK odbyła się konferencja naukowa "Zwycięska klęska. Rok 1863" poświęcona 150. rocznicy Powstania Styczniowego zorganizowana przez Starostwo Powiatowe we Włodawie i Włodawski Dom Kultury.

W bogatym programie konferencji znalazła się między innymi częścią artystyczną w wykonaniu uczniów I LO we Włodawie oraz wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Oskara Kolberga we Włodawie.
Uczestnicy konferencji mieli także przyjemność wysłuchania trzech prelekcji. Wykładu dra Piotra Bednarza „Za wolność naszą i waszą. Powstanie Styczniowe w kontekście polityki międzynarodowej”, Mieczysława Tokarskiego „Marcina Borelowskiego-Lelewela I. kampania wojenna Adamki - Luta” oraz Mariusza Telepko „Powstanie Styczniowe na Ziemi Włodawskiej”.

Następnym punktem programu była wizyta w naszej bibliotece. Uczestnicy konferencji obejrzeli wystawę „Słysz, bracie słysz, minionych lat sygnały...” poświęconą 150. rocznicy Powstania Styczniowego, prezentowaną w Galerii "Na Piętrze". Zwiedzaniu ekspozycji towarzyszył komentarz historyczny Prezesa włodawskiego Oddziału PTTK Mieczysława Tokarskiego oraz prezentacja wirtualnej wystawy „POWSTANIE STYCZNIOWE W POCZTÓWCE”. .

Zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii

Edyta Pietrzak

czwartek, 7 marca 2013

Słysz, bracie słysz, minionych lat sygnały... – wernisaż


Senat Rzeczypospolitej Polskiej Uchwałą z dnia 3 sierpnia 2012 r. ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego:
Dnia 22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Impulsem do podjęcia działań zbrojnych był manifest Tymczasowego Rządu Narodowego reprezentującego wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa oraz ziemie leżące w historycznych granicach dawnej I Rzeczypospolitej. Powstanie było wyrazem sprzeciwu wobec carskiego ucisku i intensywnej polityki rusyfikacji. Pomimo poświęcenia i poniesionych ofiar zryw zakończył się klęską, a w odwecie władze carskie nasiliły represje przeciwko ludności cywilnej oraz całkowicie zlikwidowały resztki odrębności państwowej Królestwa Polskiego.
Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności. Marian Langiewicz, dyktator i generał wojsk powstańczych, napisał: „Kraj, który ma takich żołnierzy, musi być wolnym i potężnym. Towarzysze broni! Ojczyzna i historia Was nie zapomni”.
Trudna historia i bolesne doświadczenia były źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość całych pokoleń Polaków. Legenda i etos Powstania Styczniowego legły u podstaw odrodzonej Polski, a poświęcenia powstańców doprowadziły do odrodzenia naszej państwowości po 123 latach niewoli w 1918 roku.
Uchwała Senatu stanowi wyraz najwyższego hołdu poświęceniu i ofierze uczestników tamtych wydarzeń oraz wyraża pielęgnowany do dziś kult odpowiedzialności oraz obowiązku wobec Ojczyzny i Narodu”.

5 marca 2013 r. w Galerii „Na Piętrze” naszej biblioteki odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Słysz, bracie słysz, minionych lat sygnały...” poświęconej 150. rocznicy Powstania Styczniowego zorganizowanej wspólnie z włodawskim Oddziałem PTTK.
Zgromadzonych gości przywitali dyrektor MBP Jacek Żurawski i kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji Małgorzata Zińczuk, natomiast wystawę komentarzem historycznym opatrzył Mieczysław Tokarski, Prezes włodawskiego Oddziału PTTK.
Wernisażowi towarzyszyła wirtualna wystawa „POWSTANIE STYCZNIOWE W POCZTÓWCE”.

Wystawa w całości składa się z materiałów zgromadzonych przez p. Mieczysława Tokarskiego, a wśród nich możemy znaleźć między innymi: książki, zbiory filatelistyczne, zdjęcia miejsc pamięci, medale, monety, pamiątkowe plakietki.

Panu Mieczysławowi Tokarskiemu serdecznie dziękujemy za udostępnienie eksponatów, uczestnikom wernisażu za liczne przybycie, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wystawy, która znajduje się w Galerii „Na Piętrze” naszej biblioteki.

Zdjęcia z wernisażu można obejrzeć w naszej galerii. 

Edyta Pietrzak

sobota, 2 marca 2013

POWSTANIE STYCZNIOWE W POCZTÓWCE

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie i PTTK Odział we Włodawie serdecznie zapraszają do obejrzenia wirtualnej wystawy "POWSTANIE STYCZNIOWE W POCZTÓWCE".

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Uchwałą z dnia 3 sierpnia 2012 r. ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. 

Materiały zamieszczone w prezentacji pochodzą ze zbiorów prywatnych Mieczysława Tokarskiego, Prezesa Oddziału we Włodawie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Autor prezentacji: Urszula Panasiuk, stażystka MBP.

piątek, 1 marca 2013

Przytul nas przez książkę

Już po raz trzeci 1 dzień marca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza. Dlaczego? Bo podobno jesteśmy cool, chętnie pomagamy i kochamy wszystkich czytelników. Znaczy – należy się nam!


Jesteśmy przygotowani do odbierania przytulaszczych ataków, ale w dobie gryp i przeziębień proponujemy, jeśli nas lubicie.... przytulcie w tym dniu … książkę.